Perseidy vrcholí!

Dnes, 12.8.2021 budeme v případě příznivého počasí (tj jasno nebo polojasno) z kopce přezdívaného Větrák (býval tu větrný mlýn) v Mikulášovicích pozorovat Perseidy. K pozorování je potřeba karimatka, spacák a doporučujeme nějakou svačinku (odpadky, prosím, odnášejte, ať si z Větráku neuděláme Smeťák). Začátek ve 21:15, konec dle libosti.

 

VB

REKONSTRUKCE HVĚZDÁRNY ZAČÍNÁ!

Milí návštěvníku,

mám pro tebe dvě zprávy, ani jedna není vloženě špatná, i když obě znamenají trochu komplikací.

První je, že konečně začíná dlouho plánovaná a naprosto nezbytná rekonstrukce hvězdárny. Bohužel to obnáší i dočasné zavření hvězdárny...

Druhá je, že pozorovat můžeme dál a to dokonce z místa s mnohem lepšími pozorovacími podmínkami. Samozřejmě že i to má háček - přenosný dalekohled. Má sice stejný průměr jako Merlin, ale na délku dosahuje jen 750 mm a určitě není tak "pevný v kramflecích", protože místo na zabudovaném robustním stativu stojí na křehké trojnožce. 

Takže pokud bude od září někdy v pátek nebo v sobotu jasno, budeme se scházet na kopci v horních Mikulášovicích, v místě bývalého větrného mlýna. 

 

12.8.21, VB

Pozorování 3.7. od 22 h

Je jasno, od 22 h pozorujeme! Na programu večera jsou letní souhvězdí, dvojhvězdy a hvězdokupy! Na viděnou večer!

Pozorování v PÁ 18.6.2021 ve 22:10 SELČ

POZOR, POZOR! Po neskutečně dlouhé pauze opět pozorujeme! Dnes, v pátek 18. 6. a pokud se nepříznivá předpověď na zítřek nesplní a bude nakonec jasno tak také zítra po setmění (krátce po 22. hodině) otvíráme kopuli! Na programu večera/večerů je Měsíc v ideální fázi D, nějaké ty hvězdokupy a dvojhvězdy a pokud vydržíme až se obloha dostatečně pootočí, tak třeba dojde i na Velkou galaxii v Andromedě. Tak přijďte, Merlinovi se už po zvídavých návštěvnících moc stýská!

Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21.12.2020

Vážení příznivci naší hvězdárničky, blíží se slunovrat (a Vánoce, v podstatě také oslava slunovratu). Letošní slunovrat je zvláštní (až se mi chce napsat "magicky zvláštní" ) Přesně v tento den se při pohledu na noční (pozemské, jinde byste si tu podívanou neužili) nebe k sobě přiblíží Jupiter a Saturn natolik, že v podstatě splynou v jediný objekt. Moc rádi bychom Vám tuto podívanou zprostředkovali, hledáček Merlina by Vám určitě ukázal, že je ten objekt nějak divně šišatý, a mocné Merlinovo oko by Vám odhalilo pravdu: nádherný, neuvěřitelný obrázek Saturnu s prstencem a pod ním Jupiter se svými čtyřmi galileovskými měsíci, ke kterým se navíc vnutila jakási další hvězdička a hraje si na měsíc pátý. Bohužel, nic Vám neukážeme. Dokud jsou obě planety dostatečně vysoko nad obzorem, je ještě světlo. V okamžiku, kdy se setmí, jsou tak nízko, že je přes sousední budovu nemáme šanci vidět. Zeptám se ještě paní starostky, jestli bychom nemohli honem sousední budovu zbourat, ale obávám se, že mi to nedovolí, stejně jako mi nedovolila zbourat kostel, abychom z hvězdárny mohli pozorovat kometu Neowise... Kdyby ale náhodou přálo počasí, popadnu svůj přenosný dalekohled a vyvezu ho na kopec za Mikulky, (podrobné informace bych ještě dodala). Upozorňuji na dvě věci: musí být jasno (1) a planety zapadají velmi brzy, krátce po 18. hodině (2), takže by to chtělo rychlou reakci!

5.12., VB

Nepozorujeme :(

Vážení příznivci astronomie, stále ještě nemůžeme otevřít hvězdárnu pro veřejnost a kdo ví, kdy to půjde. Chystáme ale změny, pro hvězdárničku velmi výrazné, takže snad nám budou hvězdy nakloněny ;)

22..11.2020

Merlin, nový pán kopule. Měří 1200mm na délku (ohnisková vzdálenost) a průměr má 152mm. Hvězdárna jej získala jako sponzorský dar od pana Zahajského, majitele firmy SUPRA Praha.

MERLINOVO PRVNÍ SVĚTLO!!!

ZVEME VÁS NA SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ POZOROVÁNÍ NOVÝM DALEKOHLEDEM!

Je to krasavec, navíc už má velmi slušné parametry. Jmenuje se Merlin. Po dlouhém čekání a malých komplikacích při instalaci je konečně na místě a čeká na krásy noční oblohy.

PRVNÍ SVĚTLO DO JEHO OBJEKTIVU VSTOUPÍ TUTO SOBOTU, TJ. 30.7.2016 VE 21:30 HODIN. AKCE SE KONÁ I PŘI ZATAŽENÉ OBLOZE, POUZE V PŘÍPADĚ DEŠTĚ SE POSUNE O TÝDEN.

Malá změna ve vybavení hvězdárny

Milí příznivni naší hvězdárničky. Momentálně je kopule bez dalekohledu. Pokud půjde vše dobře, čeká Vás velmi milé překvapení. Zatím neprozradím víc, ale těšte se :).

4.6.,VB

PUSŤTE SI TOULAVOU KAMERU!

Dnes (28.2.) bude v toulavé kaměře naše hvězdárnička! Takže v 10 hodin si nezapomeňte pustit ČT1! :)

Záznam: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/216562221500009/

 

Reportáž o hvězdárničce na rádiu Sever!

Hvězdárnička se pomalu stává slavnou :)

http://www.rozhlas.cz/sever/informacezeseveru/_zprava/v-mikulasovicich-maji-jednu-z-nejstarsich-hvezdaren-u-nas-jeji-kopule-ukryva-i-velmi-unikatni-stroj--1584609

Pozor, pozor! Přihlášky velmi rychle přibývají! Pokud stojíte o náš tábor, moc s přihlášením neváhejte, mohlo by být plno!
8.3., VB

O hvězdárně

Hvězdárna v Mikulášovicích patří mezi nejstarší hvězdárny v České republice. Stojí v centru města, přímo naproti kostelu. Postavena byla v roce 1913 panem Adolfem Krausem, mikulášovickým lékárníkem a amatérským astronomem. Budova s kopulí je v centru města přímo u silnice nepřehlédnutelná. Bohužel je ve velmi špatném stavu. Blýská se však na lepší časy. Od roku 2012 je zrekonstruovaná  kopule hvězdárny, je zde nový, i když relativně malý dalekohled a pořádají se zde víkendová pozorování. Plánuje se celková rekonstrukce budovy, jen co se seženou peníze. Tak držme hvězdárničce palce, mohla by se už za pár let stát velmi atraktivním turistickým cílem ve Šluknovském výběžku a místem, kde se s krásami vesmíru seznamují dospělí i děti.

9.1.2016,VB